Prvakinje Vol. 6
- tvrdoglavi
- Jul 10, 2017
- 2 min read
Kada bih rekla da me Irena Vrkljan, svojim autobiografskim romanom „Svila, škare“, naučila što to znači biti ženom, izvrgla bih se velikoj patetici i pompoznosti.
Ali bih bila u pravu.
„Moja majka sjedi u jednoj sobi na 4. katu u Zagrebu i ne može izreći svoju tjeskobu“.
Već prvom rečenicom otvaraju nam se vrata u 2 opća mjesta ženskog pisma, ali i poimanja ženskog, unutarnjeg i vanjskog.
Mama.
Tjeskoba.
Mislim da me rijetko kada neka slika uspjela toliko uznemiriti kao ona malene djevojčice, već među prvim stranicama romana „Svila, škare“, koja u trgovini materijalima doživljava šok, strah i nevjericu grubim činom prodavačice koja je oštetila uzorak morskog konjića na svili, odrezavši mu glavu (dok muškarci imaju konjsku glavu u „Kumu“, mi oplakujemo dekapitiranog morskog konjića čija je „glava ostala u trgovini, u bali svile na polici“).
Princip ženskosti utkan je u nas poput iste te „sjajne svile u balama“ iz jedne beogradske trgovine materijalima.
Od njega ne možemo pobjeći. I ne moramo. Jer jednog dana ista ta svila formirat će se u haljinu, suknju, odijelo, košulju… ono što ćemo nositi cijeli život i što će nas štititi od vanjskih uvjeta, ali nas i činiti privlačnima, uniformiranima, odraslima, korisnima, bitnima. Ovisi o tome kako će nam prianjati uz tijelo. I koji ćemo kroj koristiti (nadam se, uvijek onaj iz Burde :)).
Ono što me ova knjiga naučila, baš kao i jedno veliko životno putovanje zvano Filozofski fakultet, je da o svemu treba pričati, netko te naprosto treba naučiti da ti ta haljina neće uvijek biti ispeglana i čista, da će imati nabore, fleke i odrubljene glave. Ali će biti dio tebe. I nosit će tvoje priče, uloge i ljude koji su ti dodijeljeni. Kao i one koje smo si sami dodijelili.
U tome je sva ljepota.
Nositi se sa svojim demonima, traumama, poslovicama i lekcijama kojima su nas filali žlicama velikima poput onih najgoreg čušpajza koji smo morali jesti da narastemo. A onda kad napokon odrastemo, krenemo filati sami sebe.
Ovo je knjiga čija je posljednja rečenica za mene čak i bitnija od prve.
Jer mi daje recept. Kako što bolje probaviti bezukusni čušpajz.
„Pisati. Usprkos šumovima u glavi.“
Dokumentirati, dijeliti, slaviti, oplakivati… Živjeti.
I naučiti baratati škarama onako kako mi to želimo.
Sačuvati morskog konjića i njegovu glavu.
Ali, prvenstveno, sačuvati svoju.

Commentaires